Достапни линкови

Вејсели - Изборите се најдобра опција за Косово


Претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Вејсели

Претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Вејсели денеска го известил косовскиот претседател Хашим Тачи дека владејачката коалиција на чие чело е тој, нема намера да предложи нов мандатар за состав на Владата, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај. Во писмото до Тачи, Вејсели вели дека врз основа на актуелните околности и политичката волја на партијата на власт, изборите се најдобра опција за земјата.

Вејсели го известил претседателот дека за в понеделник закажал седница на Претседателството на која на дневен ред е прашањето за подготовка на седницата на Собранието на која треба да се гласа за распуштање на Парламентот.

XS
SM
MD
LG