Достапни линкови

Убиени 10 полицајци во Авганистан


Најмалку 10 авганистански полицајци се убиени во напад на талибанците на контролен пункт во централната провинција Даикунди, соопштија локалните власти. Во нападот биле повредени и 15 полицајци. Имало жртви и на страната на талибанците, тврдат локалните власти.

Портпаролот на талибанците, Кари Јусуф Ахмади ја презеде одговорноста за нападот, но не даде дополнителни детали.

Најновото насилство доаѓа во време кога талибанските милитанти се подготвуваат да се сретнат со американскиот специјалниот пратеник во Авганистан, Залмај Калилзад, за уште една рунда разговори за изнаоѓање на решение за крај на војната. Талибанците одбиваат да преговараат директно со владата во Кабул, бидејќи сметаат дека е под контрола на Вашингтон.

Соединетите Држави се подготвени да повлечат голем број на војници од Авганистан доколку талибанците се согласат да започнат директни разговори со владата во Кабул, објавија денеска американските медиуми.

XS
SM
MD
LG