Достапни линкови

Силен земјотрес на Суматра, Индонезија предупреди за цунами


Илустрација - Земјотресите на индонезиските острови се многу честа појава.

Силен земјотрес со јачина од 7 степени го погоди индонезискиот остров Суматра, соопшти Американскиот геолошки институт. Индонезиската Агенција за геофизика издаде предупредување на цунами, пренесе „Ројтерс“.

Епицентарот на земјотресот бил на 227 километри од градот Телук Бетунг, а се случил на длабочина од 59 километри. Засега нема податоци за евентуални жртви или материјална штета.

XS
SM
MD
LG