Достапни линкови

Индија по втор пат го одби Трамп за посредство во спорот за Кашмир


Индија по втор пат денеска ја одби понудата на американскиот претседател Доналд Трамп, Соединетите држави да посредуваат во спорот со Пакистан околу Кашмир, објави новинската агенција Асошиејтед прес.

Индискиот министер за надворешни работи, Субраманрам Јаишанкар, за време на Азискиот самит за безбедност во Бангкок, изјави дека му кажал на американскиот државен секретар Мајк Помпео оти за спорниот хималајски регион разговори можат да водат само Индија и Пакистан.

Индија долго ги одбива надворешните обиди за решавање на спорот, додека Пакистан бара меѓународна помош, пишува АП.

XS
SM
MD
LG