Достапни линкови

Болтон: Најновото лансирање ракети не го крши ветувањето на Ким Џонг Ун


Џон Болтон

Американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, изјави дека најновото лансирање ракети на Северна Кореја не го крши ветувањето дадено од американскиот лидер Ким Џонг Ун до американскиот претседател Доналд Трамп и дека с е во тек се напори да се продолжи со денуклеаризација.

„Лансирањето на тие проектили не го крши ветувањето на Ким на Трамп за интерконтиненталните балистички ракети. Сепак, мора да се запрашате кога ќе започне вистинската дипломатија, кога ќе започне дебатата за денуклеаризација“, рече Болтон во интервју за Фокс њуз.

Северна Кореја, само неколку дена откако лансираше две слични ракети, вчера истрела уште два балистички проектили со краток дострел.

XS
SM
MD
LG