Достапни линкови

Борисов: Не сакам ни да помислам Бугарија да ја блокира Северна Македонија на патот до ЕУ


Зоран Заев и Бојко Борисов

Не сакам ниту да помислам да се доведеме во состојба Бугарија да ги блокира евроинтеграциите на Северна Македонија, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање – дали би можело да се случи, под некакви околности Бугарија да ја блокира Македонија на патот кон ЕУ.

Борисов апелираше историчарите во комисиите да си ја вршат својата работа, а аполитичарите само да се поклонуваат пред спомениците на паднатите херои.

XS
SM
MD
LG