Достапни линкови

Борисов: Извинете што реков северномакедонци


Зоран Заев и Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој е во посета на Македонија, денеска на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев се извини за неодамнешното користење на зборот „северномакедонци“ и рече дека го кажал несакајќи.

„Извинете што реков северномакедонци, тоа беше моја грешка. Граѓаните на Република Северна Македонија, простете, но не сакајќи тоа го кажав и беше претставено како да сакам некого да убијам“, изјави Борисов.

На новинарските прашања во врска со изјавите од бугарска страна „дека Гоце Делчев е Бугарин“, Борисов за одговор упати кај историчарот Ангел Димитров, кој заедно со бугарската делегација е во Македонија.

XS
SM
MD
LG