Достапни линкови

Северна Кореја повторно истрела ракета


севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

Северна Кореја денеска истрела две балистички ракети со краток дострел. Ова се случи на нешто помалку од една недела од истрелувањето на првите ракети по повеќе од два месеца. Имено, ракетниот тест извршен на 265 јули беше првиот откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп се сретнаа во јуни и се согласија да ги обноват разговорите за денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

XS
SM
MD
LG