Достапни линкови

Влада: Создадени се финансиски услови за изградба на новиот Клинички центар


Седница на Владата. Архивска фотографија.

Владата по денешната седница соопшти дека создадени се првите конкретни услови, преку обезбедување финансиски средства, за изградбата на новиот клинички центар. Владата на седницата ја усвои Информацијата за начинот на финансирањето и започнување на реализацијата на новиот Универзитетски Клинички центар на гринфилд локација во Скопје.

На владината седница, како што се наведува во соопштението е констатирано, дека доколку сите процедури се одвиваат според предвидената динамика, може да се очекува во текот на зимата да биде поставен камен темелникот на новиот Универзитетски Клинички центар во Скопје, којшто треба да гарантира високо квалитетни здравствени услуги за населението во целата држава.

XS
SM
MD
LG