Достапни линкови

Разговори на власта и опозицијата за законот за ЈО


Илустрација. Влада.

Претставници на власта и на опозицијата денеска ги продолжија разговорите за законот за Јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на СЈО.

Рaзговорите кои се одржуваат во Владата се на пониско техничко ниво, а не меѓу работните групи предводени од министерката за правда Рената Дескоска и адвокатот и преговарачот од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски.

Дел од медиумите објавија дека пратеникот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, изјавил дека средбата била конструктивна и дека се договориле „околу финансирањето на обвинитеството и за поголема одговорност на обвинителите

XS
SM
MD
LG