Достапни линкови

Трамп номинира нов шеф на разузнавањето на САД


Американскиот претседател Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп го замени директорот на националното разузнавање Ден Коутс чии изјави за руските закани по американската безбедност често беа во спротивност со оние на претседателот. На негово место Трамп го номинира Џон Ратклиф од Тексас. Тој ќе ги координира сите 17 разузнавачки агенции во САД. Трамп на Твитер му заблагодари на Коутс кој на 15 август треба да ја напушти функцијата.

XS
SM
MD
LG