Достапни линкови

Полицијата пушти солзавец врз демонстрантите во Хонг Конг


Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец врз илјадници демонстранти на денешниот протест протест. Демонстрантите облечени во црно се упатија кој Јуен Лонг, област каде што минатата недела мафијата брутално ги напаѓаше луѓето на железничката станица.

Полицијата одби да издаде дозвола за денешната поворка, наведувајќи дека се работи за висок ризик за безбедноста. Сепак демонтрантите тргнаа во пресрет на непознати напаѓачи кои претепале десетици луѓе. Напаѓачите биле облечени во бело, спротивно на бојата на облеката на продемократското движење.

Улиците на Јуен Лонг се преплавени со чадори што ги носат учесниците на поворката. Чадорите се симбол на протестите од демонстрациите „Окупирај го центарот“ во Хонг Конг во 2014 година. Чадорите им помагаат да го прикријат својот идентитет од полициски камери и да се заштитат од солзавец.

Минатиот месец во Хонгконг започнаа масовни протести против законот за екстрадиција, со што се овозможува осмничените за различни дела да им се предадат на централните власти на Кина за судење на осомничените да им предадат разни злосторства на централните власти на Кина за судење, со што како што велат критичарите нивните права им се загрозуваат.

XS
SM
MD
LG