Достапни линкови

По топлотниот бран, силно невреме ја прекина „Тур де Франс“


Откако рекордно топлиот бран почна да слабее, Европа се соочува со нови проблеми поради силното невреме и бурите со град кои го нарушија воздушниот и железничкиот сообраќај низ Велика Британија и делови од Франција. Невремето предизвика предизвика прекин на познатата велосипедска трка „Тур де Франс“. Организаторите се соочија со големи проблеми бидејќи мораа да ја сопрат 19-та фаза од натпреварот поради снег и на патот до областа Тиње на Алпите.

По неколку часа ограничувања на британскиот воздушен сообраќај, Националната служба за контрола на летање објави дека повторно се создадени безбедни услови за нормализирање на сообраќајот.
Но, и покрај намалувањето на рекордните температури, поради прегревањето на шините и самиот материјал на возовите, вчера биле предизвикани доцнења на возовите што се движеа низ Британија и во Париз, каде што пак беше измерена рекордна температура од 42,6 степени целзиусови.

XS
SM
MD
LG