Достапни линкови

МВР: Пријавен само еден физички напад на протестот на плоштадот Скендер Бег


Македонска полиција, МВР

Во врска со вчерашниот протест што се одржа на плоштадот Скендер бег МВР информира дека има пријавено само еден физички напад од непознато лице и апелира доколку има и други напади граѓаните да ги пријават во најблиската полициска станица.

„Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека во врска со вчерашниот протест на плоштадот Скендер бег во Скопје има пријавено само еден физички напад од НН лице врз И.Г., кому му била укажана помош во ГОБ Наум Охридски. Други пријави за физички напад на вчерашниот протест до сега во МВР нема. Апелираме доколку има сторено било какво дело врз безбедноста и сигурноста на било кој граѓанин, тоа да го пријави во најблиската полициска станица, врз основа на што министерството според професионалните стандарди ќе преземе соодветни мерки за расчистување на случајот, како и во било кој друг случај“, се вели во денешното соопштение од МВР.

Вчера семејството на Ел Чека познат по бомбите кои ги објавува, излезе на протест и обвини дека било нападнато од лицето И. Г. дека на протестот им била скината фотографија од малиот Алмир и дека биле турнати.

XS
SM
MD
LG