Достапни линкови

Романија не дозволила испорака на руско оружје во Србија


Романија објави дека ја блокирала руската воена испорака во Србија поради меѓународните санкции против Москва за нејзините акции во Украина.

Во изјавата објавена на 26 јули, романското Министерство за надворешни работи соопшти дека не може да издаде дозвола за транзит за пратката поради ембаргото на Европската унија, воведено во 2014 година. Во соопштението не се дадени дополнителни детали.

Според агенциите, српски официјални претставници овој месец се пожалиле дека Романија - која е членка на НАТО - спречила испорака на околу 60 руски тенковски тенкови и оклопни возила што требало да се испорачаат од Русија преку реката Дунав до Србија.

Но, руското Министерство за одбрана негираше дека ќе испрати таква испорака на оружје во Србија.

XS
SM
MD
LG