Достапни линкови

Ахмети: Oпозицијата треба да соработува за законот за ЈО


Претседателот на ДУИ Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети по средбата со американскиот државен секретар Филип Рикер ијави дека опозцијата треба да соработува со сите политички фактори во државата, но и со меѓународната заедница за да се донесе новиот закон за обвинителство.

"Меѓународната заедница како стратешки партнер на земјава бара што е можно поскоро да се усвои законот за ЈО. Што се однесува до опозицијата тие би требало да имаат предвид дека треба да комуницираат и да соработуваат со политичките сили во земјата но и со меѓуародната заедница затоа што прашањата се меѓусебе поврзани, изјави Ахмети по средбата со Рикер.

XS
SM
MD
LG