Достапни линкови

Заев ќе го разгледа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО


Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев најави дека викендов ќе го разгледува предлогот за судбината на СЈО што денеска го предложи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој рече дека се е вредно за размислување.

"Ние сакаме да го осигураме обвинителниот систем на Република Северна Македонија заради тоа што огромен дел од тоа е нашето правосудство со што ќе го осигураме и нашето идно членство во Европската унија преку октомврискиот Самит", изјави Заев.

Премиерот нагласи дека важно е да се обезбеди иднина на предметите на СЈО, и да нема влијание од политичарите врз правниот систем.

"Сите предлози ќе бидат ставени на маса со цел навремено да се донесе консензуално законско решение за судбината на СЈО", вели Заев.

XS
SM
MD
LG