Достапни линкови

Бомбаш-самоубиец се разнел во канцеларијата на градоначалникот на Могадишу


Архивска фотографија: Бомбашки напад во Могадишу на 4 февруари 2019

Во бомбашки напад на бомбаш-самоубиец во Градската куќа во главниот град на Сомалија, Могадишу, неколку луѓе се убиени, а градоначалникот е тешко повреден, соопштува сомалиската полиција. Градоначалникот Абдирахман Омар Осман и неговиот заменик, кои имале сериозни повреди, итно биле пренесени во болница. Нападот се случил непосредно по посетата на пратеникот на ОН за Сомалија, Џејмс Сван, кој ја напуштил зградата помалку од еден час пред експлозијата. Не се знае како бомбашот самоубиец влегол во канцеларијата на градоначалникот за време на безбедносниот состанок.

Екстремистичката група Ал Шабаб, која е поврзана со Ал Каеда, често напаѓа државни згради и други истакнати цели во Могадишу. Таа група е истерана од Могадишу пред повеќе години, но и натаму контролира области во јужниот и во централниот дел од земјата и е често мета на американските воздушни напади.

XS
SM
MD
LG