Достапни линкови

Демонстранти упаднаа во Националниот театар во Тирана за да спречат уривање


Илустрација: Албанско знаме во Тирана

Албанскиот претседател Илир Мета попладнево достави барање до Уставниот суд да го прогласи за неуставен Законот за уривање на Националниот театар.

Мета рече дека одлуката за уривање на објектот на Националниот театар претставува криминален процес и додаде дека е неопходно запирање на овој чин.

На денешен ден пред две години Мета застана на чело на албанската држава, а денеска стана прв претседател во историјата на Албанија кој лично доставува приговор до Уставниот суд за неуставност на еден закон.

Албанија без Уставен суд е речиси две години, поради непоминување на осум од вкупно девет судии, колку што брои судот, на проверката за потеклото на имот, познат како ветинг. Има само еден судија и тоа со изминат мандат.

Во меѓувреме, демонстранти и претставници на опозицијата го запоседнаа Националниот театар во Тирана. Тие се противат на уривањето.

Актерите, кои со петни жили се борат против уривањето на театарот, со солзи во очи изјавија дека со жив штит ќе го бранат ова огромно културно наследство.

Премиерот Еди Рама, пак, на Твитер напиша дека ниту едно малцинство не може да држи во заложништво ништо и никого во Албанија. Тој рече дека Стариот театар ќе биде урнат и ќе биде изграден нов, како владин план и одговорност.

XS
SM
MD
LG