Достапни линкови

Кралицата му го даде мандатот за состав на влада на Борис Џонсон


Британската кралицата Елизабета Втора му го даде мандатот за состав на влада на Борис Џонсон

Британската кралицата Елизабета Втора му го даде мандатот за состав на влада на Борис Џонсон, кусо откако Тереза Меј ја поднесе оставката во Бакингемската палата. Со тоа, Џонсон ќе стане 14-тиот премиер за време на 67-годишното владеење на 93-годишната кралица.

Меј се повлече од челната позиција на Конзервативната парија и на владата, откако не успеа да добие зелено светло од Парламентот за нејзиниот договор со Брисел за излез на Велика Британија од ЕУ.

Претставници на ЕУ посочија дека нема да прифатат значителни измени на Договорот за излез на Британија од Унијата, по што Џонсон најави дека земјата ќе ја напушти ЕУ на 31 октомври, со или без договор. Многумина бизнис и политички лидери се загрижени дека излез без договор може да ја поремети британската економија.

Контроверзниот Џонсон во трката за лидер на Конзервативната партија по победи Џереми Хант.

XS
SM
MD
LG