Достапни линкови

Британскиот министер за финансии поднесе оставка пред Борис Џонсон да стане премиер


Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, денеска поднесе оставка, пред Борис Џонсон официјално да ја преземе должноста премиер.

„На Тереза Меј ѝ го врачив писмото со оставката. Ми беше привилегија да бидам министер за финансии во последните три години“, наведе тој на Твитер.

Хамонд, кој се противи на Брегзит без договор со Брисел, пред три дена најави дека ќе поднесе оставка доколку Џонсон стане премиер. Тој рече дека министерот за финансии треба да има многу слични ставови со премиерот и оти нема да чека да биде сменет, туку сам ќе поднесе оставка.

XS
SM
MD
LG