Достапни линкови

Рекордно високи температури во Холандија и во Белгија


Деца се разладуваат во фонтана во Брисел

Рекордно високи температури се регистрирани денеска во Холандија и во Белгија, со 38,8 и 38,9 целзиусови степени, што се највисоки температури регистрирани во тие земји, јавија тамошните метеоролошки институти.

Во воената база Клајне-Брегал во северозападна Белгија денеска биле измерени 38,9 степени, што е историски рекорд за таа земја, изјави главниот метеоролог во Кралскиот метеоролошки институт Давид Денехау. Тоа е највисока измерена температура во земјата од почетокот на мерењето во 1833 година, напиша тој на Твитер.

Во ек на топлотниот бран кој ја зафати Европа, во местото Гилзе-Ријен во јужна Холандија, околу 15 часот биле измерени 38,3 степени, наведе холандскиот Кралски метеоролошки институт. Последниот рекорд во Холнадија беше 38,6 степени измерени во 1944 година.

XS
SM
MD
LG