Достапни линкови

Кина е подготвена и за војна и за мирно обединување со Тајван


Министерство за одбрана предупреди дека е подготвено за нова војна ако Тајван се обиде да прогласи независност, објавија новинските агенции. Кина ги предупреди и САД „дека ја поткопуваат глобалната стабилност“, осудувајќи ја продажбата на оружје на САД на островската држава.

Пентагон и Стејт департментот месецов ја одобрија продажбата на оружје на Тајван во вредност од 2,2 милијарди долари. Тука спаѓаат тенкови и проектили Стингер. Кина на ова одговори со предупредување дека ќе воведе санкции за сите американски компании вклучени во тој договор.

Портпаролот на кинеското министерство за одбрана Ву Чиен на прес-конференција, за прв пат по неколку години, презентираше документ за стратешките предизвици на Кина, во кој стои дека Пекинг ќе стори сè што може за мирно обединување со Тајван.

XS
SM
MD
LG