Достапни линкови

Цивили жртви на воздушен напад во Авганистан


Илустрација

Најмалку седуммина цивили се убиени при последниот воздушен напад на заедничките воени американски и авганистански сили во источниот дел на Авганистан. Инцидентот се случил за време на воената операција во областа Бараки Барак. Со нападот биле таргетирани талибански милитанти, но погодиле две станбени куќи. Надлежните соопштија дека меѓу загинатите има жени и деца и шестмина ранети.

XS
SM
MD
LG