Достапни линкови

Иран запленил британски танкер во Ормускиот Теснец


Илустрација: Танкер во Ормускиот Теснец

Иранската револуционерна гарда денеска соопшти дека „конфискувале“ британски танкер во Ормускиот Теснец. Како што е наведено, бродот „Стена Имперо“ од 30 илјади тони е запрен поради „непочитување на поморските закони“, а на барање на пристанишната и поморска управа на провинцијата Хормозган. Ројтерс цитира извори од компанијата „Нортерн марин“, според кои на бродот имало 23 морнари и дека не се во можност да контактираат со бродот. Британската влада итно бара дополнителни информации за бродот, наведува Си ен ен. Бродот е направен во 2018 и плови под знамето на Обединетото Кралство. Бродот пловел до Саудиска Арабија, до пристаништето Џубаил.

XS
SM
MD
LG