Достапни линкови

Најмалку 20 убиени милитанти во Египет


Илустрација: Египетски воени возила на Синајскиот Полуостров

Најмалку 20 бунтовници загинале денеска во Египет во нападите на египетските воздушни сили. Цел на нападите биле милитантите на Исламската држава, соопштија египетски претставници. Тие соопштија дека погодиле над 100 скривалишта на милитантите во планините, во градовите Ал Ариш и Бир ал Абд во северен Синај.

Воздушните напади ги предизвика вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во северен Синај, кога загинаа еден војник и еден цивил.

Ден претходно, милитантите им ги отсекоа главите на четворица, а петтиот човек го киднапираа во Бир ал Абд, откако беа обвинети дека соработуваат со силите за безбедност.

Исламската држава ја презеде одговорноста за двата напади.

XS
SM
MD
LG