Достапни линкови

Столтенберг: Истекува времето за спас на договорот ИНФ


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека истекува времето за спас на клучниот договор од Студената војна и оти не гледа индикации од Русија дека земјата планира да ги исполни барањата на Западот.

„Ова е сериозно. Договорот за нуклеарните сили на среден дострел (ИНФ) веќе децении е камен темелник на контролата на оружјето и сега го гледаме неговото отфрлање“, изјави Столтенбер во интервју за БиБиСи.

Според него, приоритет на НАТО е Русија повторно да се врати на договорот. Но, тој посочува дека нема знаци од Москва за такво нешто. Затоа, според него, треба да се подготват за свет без договорот и со повеќе руски ракети.

XS
SM
MD
LG