Достапни линкови

Ердоган планира заедничко производство на оружје со Русија


Реџеп Таип Ердоган

Следна цел на Турција, по набавката на ракетниот систем С-400, е заедничко производство на воздушни одбранбени системи со Русија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Некои тврдеа дека нема да можеме да добиеме С-400 и нема да можеме да ги распоредиме на наша територија, но тие почнаа да пристигнуваат. Некои велат дека тоа е погрешно. Но наша следна цел е заедничко производство со Русија“, истакна Ердоган на собирот по повод три годишнината од неуспешниот обид за пуч во Турција.

XS
SM
MD
LG