Достапни линкови

Иран се закани дека ќе се врати на ситуацијата пред нуклеарниот договор


Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави портпаролот на иранската нуклеарна агенција Бехруз Камалванди.

Официјален Техеран тврди дека европските земји мора да направат повеќе за да ги гарантираат економските придобивки што Иран требаше да ги добие за возврат за ограничувањето на својата нуклеарна програма согласно договорот, кој Вашингтон го напушти минатата година.

Во исто време, Франција, Велика Британија и Германија изразија загриженост дека иранскиот нуклеарен договор ќе се распадне поради тензиите во Персискиот залив. Во заедничка изјава, тие повикаа на дијалог меѓу сите страни.

XS
SM
MD
LG