Достапни линкови

Трамп го прекина договорот со Иран, поради Обама?


Американскиот претседател Доналд Трамп

Британскиот поранешен амбасадор во Вашингтон Ким Даррох изјави дека верува оти американскиот претседател Доналд Трамп се повлекол од иранскиот нуклеарен договор во 2015 година, бидејќи тоа било поврзано со неговиот претходник Барак Обама, и оти ова го покажуваат документите што протекоа во јавноста.

"Администрацијата е поставена врз дипломатски вандализам, тоа беше договор на Обама", напиша Ким Даррох во мај 2018 година, според документи што беа објавени на 14 јули. Написот беше дел од втората група публикации што ги објави британскиот весник "Мејл он сандеј“"

Во првата серија, која датира од 2017 до денес, Даррох рече дека администрацијата на САД е "дипломатски несмасна " и, најверојатно, нема да стане "значително нормална, помалку дисфункционална, помалку непредвидлива, помалку фракција".

Трамп одговори со тоа што го нарече Даррох "глупав" и "чуден" и рече дека повеќе нема да има контакт со британскиот пратеник. Даррох поднесе оставка неколку дена подоцна.

XS
SM
MD
LG