Достапни линкови

Иран ја повика Британија да и го врати запленетиот танкер


Иранскиот танкер за нафта покрај брегот на Гибралтар

Иранските власти ја повикаа Британија да им го врати запленетиот танкер за нафта.

„Ова е опасна игра која има последици. Правниот изговор за неговото запленување не е валиден. Ослободувањето на танкерот е во интерес на сите земји“, изјави портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави.

Тој порача и дека странските сили треба да го напуштат регионот бидејќи Иран и другите регионални актери се способни да одржуваат безбедноста. Британија го заплени танкерот на брегот на Гибралтар, бидејќи ги прекршил санкциите врз Иран со тоа што пренесувал нафта до Сирија.

XS
SM
MD
LG