Достапни линкови

Рускиот ракетен систем денеска пристигнува во Турција


Рускиот ракетен одбранбен систем С-400

Турското министерство за одбрана соопшти дека првата испорака на рускиот ракетен одбранбен систем С-400 ќе пристигне денеска во Анкара. Според министерството, испораката на останатите делови од ракетниот систем ќе продолжи во наредните денови.

САД се противат на договорот на Турција, која е земја-членка на НАТО со Русија што предизвика тензии меѓу двете земји. САД се заканија дека нема да и дозволат на Турција да ја купи наредната генерација на борбени авиони Ф-35 доколку не се откаже од договорот со Русија.

XS
SM
MD
LG