Достапни линкови

Пентагон со воена придружба за бродовите во Персискиот залив


Персиски залив

Пентагон соопшти дека ќе покрене систем на воена придружба за бродовите во Персискиот залив откако Лондон обелодени дека ирански вооружени чамци се обиделе да запленат британски танкер. Вашингтон го обвинува Иран за серијата напади врз бродови во една од најважните нафтени транзитни рути. Техеран ги отфрла ваквите обвинувања.

XS
SM
MD
LG