Достапни линкови

МНР: досега нема информации за настрадани македонски државјани на Халкидики


Халкидики, 11.07.2019.

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, наведуваат од Министерството за надворешни работи. Во невремето животот го загубија најмалку шест лица, меѓу кои и две деца. Едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, причинета е голема материјална штета и има прекин на снабдувањето со електрична енергија. Жртвите од невремето се туристи од Романија, Чешка и Русија кои биле во близина на првиот крак, додека, пак, од вчера попладне еден рибар се води како исчезнат.

XS
SM
MD
LG