Достапни линкови

Лејен ќе се заложи за владеење на правото, конкурентноста и климатските промени


Урсула фон дер Лејен

Урсула фон дер Лејен ги претстави своите планови пред европските законодавци, ветувајќи дека ќе се фокусира на промовирање на владеење на конкурентноста, дигитализацијата и борбата против климатските промени.

„ЕУ е базирана на принципи. Нејзината основа е почитување на владеење на правото. ЕУ е и конкурентност“, порача германската конзервативна политичарка во нејзиното прво обраќање во јавноста откако беше номинирана за претседател на Европската комисија во минатата недела.

XS
SM
MD
LG