Достапни линкови

Иран и се закани на Британија за запленетиот танкер


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Британија ќе се соочи со последици за запленувањето на иранскиот танкер во минатата недела. Тој порача и дека зголемувањето на збогатен ураниум е во мирољубиви цели. Според Рохани, запленувањето било погрешно и злобно.

Британија го заплени танкерот на брегот на Гибралтар поради прекршување на санкциите со тоа што пренесувал нафта до Сирија.

XS
SM
MD
LG