Достапни линкови

Турција со предупредување до САД за рускиот ракетен систем


Рускиот ракетен одбранбен систем С-400

Турција ги повика САД да не преземаат чекори со кои ќе се нарушат билатералните односи меѓу двете земји откако портпаролот на Стејт Департментот, Морган Ортагус изјави дека Анкара ќе се соочи со негативни последици од купувањето на рускиот ракетен одбранбен систем С-400.

Турското министерство за надворешни работи соопшти дека таквите изјави не се во согласност со духот и содржината на разговорите меѓу претседателите на САД и Турција на самитот на Г20 во минатиот месец.

XS
SM
MD
LG