Достапни линкови

Пратеникот на ОН за Сирија на разговори во Дамаск


Специјалниот пратеник на ОН за Сирија Геир Педерсен

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија Геир Педерсен кој се наоѓа во Дамаск изјави дека се надева на конструктивни разговори со сириските валсти за формирање уставен комитет кој треба да ја отвори вратата за поширок политички процес во земјата. Тој додаде дека на денешните разговори ќе стане збор и за начините за завршување на борбите во провинцијата Идлиб. Сирија е заглавена во граѓанска војна меѓу силите на претседателот Башар ал Асад и бунтовниците кои се обидуваат да го соборат од власт.

XS
SM
MD
LG