Достапни линкови

Косово забрани влез на претставници на српските власти во земјата


Косовскиот граничен премин Мердаре

Косово донесе одлука за забрана на влез на официјални претставници од Србија на територијата на земјата. Заменик министерот за надворешни работи Јетљир Зиберај изјави дека таквата одлука е како одговор на „постојаната пропаганда и лажни вести за земјата и нејзините жители“. Тој го обвини и Белград за обид да создаде таканаречена хуманитарна криза во северно Косово.

XS
SM
MD
LG