Достапни линкови

Кина и порача на Британија да ги тргне рацете од Хонг Конг


Протести на продемократските сили во Хонг Конг

Кинески официјални лица изјавија дека Британците заборавиле дека Хонг Конг веќе не е колонија и го предупредија Лондон да ги тргне рацете подалеку од таа територија, ја пренесува Ројтерс изјавата на амбасадорот на Кина во Лондон, Лиу Ксаоминг.

"Во главите на некои луѓе е, тие чувствуваат дека Хонг Конг е се уште под британска власт. Забораваат дека Хонг Конг сега се врати во прегратките на татковината. Овој колонијален начин на размислување се уште ги прогонува некои официјални лица и политичари", изјави кинескиот амбасадор.

Запрашан за коментарите за Хонг Конг од страна на Борис Џонсон, главен кандидат за да ја наследи премиерката Тереза Меј, Лиу изјави дека се надева дека новата британска влада нема да се меша во внатрешните работи на Кина.

"Владата на Велика Британија зачекори во погрешна насока. Не само што имаме слушнато несоодветни коментари, но тие се решија да ги поддржат оние кои ги кршат законите. Јас би сакал да повторам дека Хонг Конг е посебен административен регион на Кина“, изјави Ксаоминг.

Џонсон, претходно изјави дека целосно ги поддржува жителите на Хонг Конг и ја предупреди Кина дека принципот на "една земја, два системи", според кој територијата е контролирана откако Велика Британија и ја врати на Кина во 1997 година, не треба да се отфрли.

XS
SM
MD
LG