Достапни линкови

Итен состанок за Либија на Советот за безбедност


Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи итен состанок на кој ќе се разговара за воздушниот напад врз центарот за мигранти во Либија, во кој беа убиени и повредени многу лица, објави Ројтерс.

Состанокот е побаран од страна на Перу, која претседава со Советот, а ќе се одржи зад затворени врати. Членовите на Советот ќе ги известат претставниците на Агенцијата на ОН за бегалци и на Одделот за политички прашања на ОН.

Најмалку 44 лица загинаа во воздушниот напад чија цел била прифатниот центар за мигранти во Таџури, источно од Триполи, доцна синоќа, а околу 130 лица се тешко повредени, соопштија од ОН.

XS
SM
MD
LG