Достапни линкови

Над сто убиени во јужен Судан, по потпишувањето на мировниот договор


Јужен Судан, илустрација

Обединетите Нации соопштија дека Јужната суданска армија и неколку други вооружени групи убиле повеќе од сто цивили при порастот на насилствата во јужниот дел на земјата, откако беше потпишан мировниот договор минатата година.

„Вооружените сили, исто така, извршиле кривични дела на сексуално насилство, вклучително и силување на стотици жени и девојки во истиот дел од земјата, односно Централна Екваторија, во периодот помеѓу септември 2018 и април 2019 година“, се наведува во извештајот на ОН.

Суданскиот портпарол на војската, Лул Руаи Коанг, изјави дека не го видел извештајот и одбил да коментира за неговата содржина.

Јужен Судан стана независен од Судан во 2011 година, но две години подоцна се соочи со граѓанска војна. Една истражување во 2018 година покажа дека повеќе од 400.000 луѓе биле убиени за време на војната.

XS
SM
MD
LG