Достапни линкови

Путин потпиша закон со кој се укинува договорот со САД


Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се укинува спроведувањето на договорот за нуклеарно оружје од среден домет од периодот на Студената војна. Законот, кој беше донесен во долниот дом на рускиот парламент на 18 јуни, а горниот дом го одобри на 26 јуни, беше објавен на официјалната веб-страница за правни информации.

Во законот се наведува дека шефот на државата ќе одлучи за обновување на спроведувањето на договорот, објави ТАСС.

Путин во февруари објави дека ќе го суспендира учеството на Русија во договорот по ненадејна одлука на САД да се повлечат од договорот. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп во октомври минатата година објави дека САД ќе се повлечат од договорот, кој беше основа за европската безбедност од потпишувањето во 1987 година. Москва подоцна вети реципрочен одговор на одлуката на Вашингтон и објави дека ќе го суспендира своето учество во договорот.

XS
SM
MD
LG