Достапни линкови

Давид Мариа Сасоли избран за нов претседател на Европскиот парламент


Давид Мариа Сасоли

Европскиот парламент го избра италијанскиот социјалист Давид Мариа Сасоли за нов претседател, а функцијата ќе ја извршува наредните две и пол години. Сасоли, кој има 63 години и е поранешен новинар доби 345 гласови од пратениците. Тој на функцијата ќе го замени Антонио Тајани.

XS
SM
MD
LG