Достапни линкови

Мета повика на предвремени парламентарни и претседателски избори


Албанскиот претседател Илир Мета

Албанскиот претседател Илир Мета предложи одржување предвремени парламентарни и претседателски избори во Албанија со цел надминување на политичката криза во земјата

„На 13 октомври и предвремени парламентарни и претседателски избори. Јас ќе се кандидирам за претседател со овие надлежности. Еди Рама и социјалистичкиот Парламент кои не ме сакаат нека предложат кандидат кого сакаат. Ова е патот што ја решава оваа, за жал страшна криза“, изјави Мета на прес-конференција.

XS
SM
MD
LG