Достапни линкови

Убиени двајца украински војници, прекршувања на примирјето


Украински војник. Илустрација.

Украинските власти соопштија дека двајца војници загинале, а двајца се повредени во борбите со проруските сепаратисти во источна Украина. Министерството за одбрана соопшти дека сепаратистите го прекршиле примирјето 25 пати во текот на 24 часа.

Според министерството, украинските сили убиле тројца сепаратисти и повредиле други пет. Од почетокот на конфликтот во април 2014 година загинаа околу 13 илјади лица.

XS
SM
MD
LG