Достапни линкови

Тачи: Нема хуманитарна криза во северно Косово


Косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека во општините во северно Косово со мнозинско српско население нема хуманитарна криза. Според него, намерата на српските власти е да ги прикажат косовските Срби како жртви, поради таксата од 100 отсто што земјата ја воведе на увозот од Србија и од Босна и Херцеговина.

„Хуманитарна криза во Косово нема. Многу е важно целиот демократски свет да ја препознае реалноста во северно Косово и оваа нова претензија на Србија е неуспешна. Косовската држава ќе ги исполни сите обврски кои ги има кон своите граѓани на целата територија на Република Косово“, им изјави Тачи.

XS
SM
MD
LG