Достапни линкови

Албанија одржува локални избори, опозицијата бојкотира


Избори во Албанија.

Во Албанија се одржуваат локални избори. Почетокот на изборниот ден минува мирно со ниска излезност, неколку избирачки места се неотворени, а приврзаниците на опозицијата излегоа на мирен протестен марш.

Прв од државниот врв гласаше спикерот на албанскиот Парламент Грамоз Ручи, кој рече дека во изборната трка учествуваат 30 субјекти, а за градоначалник на Тирана двајца кандидати. Тој исткана деке не е денеска денот да се анализира тоа пршање, туку да се апелира на смиреност, одмереност и одлучност.

Тој повика одс понеделник да се направи анализа, како за опозицијата која избра да ги бојкотира изборите, така и за мнозинството.

XS
SM
MD
LG