Достапни линкови

Заврши самитот Г20 во услови на глобални трговски тензии


Делегации предводени од претседателите на САД и Русија на самитот Г20 во Осака.

На состанокот на самитот Г20 во Осака, заедно со домаќинот, јапонскиот премиер Шинзо Абе беше заклуѕченодека лидерите „треба остро да ги бараат, не разликите, но заедничката основа меѓу нас“, рече тој.

„Лидерите на Г20 се согласија за потребебата земјите членки да го предводат силниот глобален економски раст“ рече Абе на завршната прес-конференција денеска.

Тој ги пофали претседателот на САД Доналд Трамп и кинескиот претѕседател Ши Џинпинг за согласноста да ги продолжат разговорите на надминување на билатералните трговски тензии.

Во заедничката изјава беше забележано дека трговските и геополитичките тензии се интензивирани.

XS
SM
MD
LG