Достапни линкови

Министерството за правда очекува до септември да се донесе законот за СЈО


Министерство за правда. Илустрација.

Заменик министерот за правда Оливер Ристовски изрази надеж дека ќе се усогласат со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за законот за Специјалното јавно обвинителство и очекува најдоцна во септември да биде донесен.

„Преговори за СЈО меѓу партиите нема. Работните групи од власта и од опозицијата подолг период немале средба, ниту има информации дека се работи на изнаоѓање решение за статусот на СЈО. Како што кажа и министерката во врска со конкретниот закон, значи во моментов немаме преговори овие денови, нема да мируваат летово. Јас разговарав и со премиерот на оваа тема. Очекуваме најдоцна во септември да го донесеме законот“, рече Ристовски.

XS
SM
MD
LG